Skip to content
Jacek Wielemborek edited this page Jan 24, 2021 · 12 revisions

Poniższy dokument jest automatycznie przetłumaczonym rozdziałem 2 z Hackerspace Blueprint. Całość dostępna na CC4 BY-NC-SA jest tutaj.

W skrócie

  • Jeśli chcesz coś zrobić: Po prostu zrób to!
  • Zrobiłeś/aś coś? Świetnie! Teraz powiedz o tym innym. Powiedz im, co zostało zrobione i dlaczego. Wspólny chat lub lista mailingowa to świetne miejsce do tego typu ogłoszeń. Mówienie innym o swoich działaniach pozwoli im wiedzieć, komu podziękować, i da ci większe wsparcie.
  • Jeśli ktoś narzeka: albo cofnij to, albo znajdź rozwiązanie z osobą, która narzeka.

Do-okracja to struktura organizacyjna, w której jednostki decydują się na samodzielne wybieranie ról i wykonywanie zadań, zamiast wyznaczania ich przez innych. Odpowiedzialność i autorytet przypisuje się ludziom, którzy wykonują pracę, a nie wybranym / delegowanym urzędnikom. Wykonanie zadania jest samo w sobie usprawiedliwieniem bycia osobą, która dalej wykonuje tę pracę.

Dlaczego nie Demokracja czy Konsensus?

Demokracja i Konsensus cierpią z powodu tego samego problemu: każdy ma jakieś zdanie na jakiś temat, a większość ludzi lubi mieć jakąś opinię. W tych systemach dużo czasu i energii poświęca się na debatę, jakie jest najlepsze rozwiązanie lub najlepszy kompromis. Powoduje to szereg problemów.

  • Zajmuje dużo czasu i energii, które można lepiej wykorzystać na robienie rzeczy.
  • Bardzo łatwo jest nie rozwiązać problemów, ponieważ grupa nie zgadza się co do najlepszego rozwiązania. To duży problem, ponieważ złe rozwiązanie jest często lepsze niż brak rozwiązania.
  • Zbyt duży nacisk kładzie na pomysł zamiast na jego wykonanie, mimo że badania pokazują, że wykonanie decyzji jest często ważniejsze niż sama decyzja.
  • Grupowe podejmowanie decyzji często prowadzi do rozwodnionych wyników, które zawierają elementy opinii wszystkich, ale których nikt w pełni nie popiera. W rezultacie ludzie będą mniej entuzjastycznie nastawieni do poświęcania czasu i energii na wykonanie danej czynności. W końcu doprowadzi to do gorszych wyników, ponieważ wpływ dobrze wykonanego dobrego pomysłu jest o wiele lepszy niż źle wykonanego idealnego pomysłu.
  • Nagradza biernych aktywistów/krytyków. Jeśli jedyną rzeczą, którą chcesz przekazać, jest Twoja opinia, nie powinieneś zmuszać innych ludzi do wzięcia jej pod uwagę.
  • Zachęca do długich pętli informacji zwrotnych: ponieważ podjęcie decyzji zajmuje dużo czasu, decyzje muszą być tak doskonałe, jak to tylko możliwe. Dzieje się tak, ponieważ rozwiązanie jakichkolwiek problemów zajmie dużo czasu. Strach przed złą decyzją spowoduje dłuższą, bardziej rozbudowaną debatę, co wydłuża czas podjęcia decyzji. Nowoczesne praktyki tworzenia oprogramowania, takie jak Agile, Scrum i Kanban, podkreślają znaczenie krótkich pętli sprzężenia zwrotnego.

W jaki sposób?

Gdy otoczenie jest odpowiednie, naturalnie pojawia się doktryna. Istnieje wiele ważnych czynników.

  • Pozwól ludziom ponieść porażkę. Ludzie muszą czuć się bezpiecznie, wiedząc, że wolno im próbować i nie udać się. Tak więc, kiedy ludzie zawodzą, musimy być mili i pomagać im się po tym podnieść, zamiast ich karcić. Hackerspace daje każdemu możliwość rozwoju, a porażka jest tego częścią. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj o idei „nienagannych sekcji zwłok” w społecznościach operacji IT i DevOps.
  • Poproś o pomoc i pomóż innym.
  • Zaufaj sobie.
  • Skoncentruj się na tym, co masz wspólnego, a nie na tym, z czym się nie zgadzasz.
  • Rozpoznaj i nagradzaj ludzi, którzy coś robią.

Autorytet bez przymusu

„Siła przymusu to zdolność wpływania na czyjeś decyzje poprzez odbieranie czegoś jako kary lub grożenie karą, jeśli osoba nie postępuje zgodnie z instrukcjami”.

Siła przymusu odgrywa dużą rolę we współczesnym społeczeństwie. Ludzie robią to, co mówi im szef, bo boją się zwolnienia. Ludzie nie kradną, bo boją się kary. Jest tak zakorzeniony w naszym społeczeństwie, że czasami trudno jest zrozumieć, że istnieją inne sposoby, aby przekonać ludzi do zrobienia czegoś. Jednak o wiele lepsze wyniki uzyskasz, gdy ludzie będą przekonani o tym, co robią.

To błędne przekonanie, że w przypadku do-okracji nikt nie rządzi ani nikt nie ma władzy. Ludzie wykonujący różne rzeczy mają władzę nad tym projektem, chociaż władza, którą mają, nie jest przymusowa i tracą tę władzę, kiedy przestają coś robić.

Dookratyczny przykład: 30 osób wybiera się na Burning Man i biwakuje razem. Mary pyta: „A może zorganizujemy wspólny obóz z jedzeniem, żebyśmy mogli razem gotować i jeść?” Inni odpowiadają: „Jasne, chętnie dołączę” lub „Mogę upiec ciasto w piątek wieczorem”. Wkrótce Mary wzywa współlokatorów do pożyczania garnków, patelni i przyborów kuchennych, zestawiania ograniczeń żywieniowych różnych osób, zbierania pieniędzy na jedzenie i organizowania wycieczek do sklepu w celu zakupu zapasów. Na obozie publikuje arkusze rejestracji pracy do gotowania i sprzątania, odpowiada na pytania i wypełnia, gdy inni nie mogą (lub nie chcą) wykonywać swoich dyżurów.

Nowy członek obozu może narzekać: „Jezu, dlaczego Mary decyduje, co wszyscy jedzą i kiedy pracują? Kto postawił ją na czele? „Odpowiedź brzmi:„ do-okracja dała jej władzę”. Samo zorganizowanie puli żywności stawia ją na czele tej puli. Nie może zmusić cię do jedzenia jedzenia ani pracy na określoną zmianę, ale musisz szanować jej autorytet. Oznacza to, że jeśli chcesz wykorzystać garnki i patelnie do czegoś innego lub chcesz przeznaczyć pieniądze na zamówienie innego jedzenia, musisz najpierw zapytać ją o to. Jeśli jednak znika z obozu, porzucając kwestię jedzenia, traci ten autorytet i każdy może wkroczyć.

Ograniczenia

Niektóre rzeczy są zbyt wrażliwe, by zajmować się nimi w pojedynkę, lub są nieodwracalne, jak pozbywanie się rzeczy. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli działanie jest nieodwracalne, do-ocracja nie ma zastosowania i należy omówić to z większą grupą.

Do-ocracy nie jest...

  • Demokracją - w demokracji każdy ma coś do powiedzenia w sprawie tego, co zostanie zrobione. W do-okracji każdy wykonuje prace, które uważają za konieczne, bez komentarza wszystkich osób.
  • Merytokracją - w przypadku merytokracji na dane stanowisko wybierane są osoby o najwyższych kwalifikacjach. W przypadku do-okracji każdy, kto wykonuje pracę, może ją zrobić, bez względu na to, jak dobrze ma kwalifikacje - możliwe, że nauczy się potrzebnych umiejętności robiąc to, czego się podjął.

Więcej informacji

Clone this wiki locally